SON DAKİKA :

Kerkük'te Kanlı Gün: 20 Ölü  | Bağdat'ta Bombalı Saldırı: 14 Ölü  | Bush'tan İran'a: Nükleer Faaliyetlerini Açıkla  | Malatya Katliamında Derin İlişkiler!  | Tıp Fakültesi'nin TUS Başarısı  | Sanığının Telefonu Kartal Savcısı'nın  | BAZI CADDELERE PARKMETRE UYGULAMASI  | Kentsel Dönüşüm Projesi görüşüldü  | İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ'NDE MUSİKİ   | ILS,15 Ekim de açılmış  |
 
 
 
  Malatya  |  Türkiye  |  Kerkük  |  Amerika  |  Spor  |  Terör  |  Sağlık  |  Irak  |  Kültür Sanat  |  Eğitim  |  Politika  |  Ana Sayfa İletişim
 
 


 
 
 
Kerkük'te Kanlı Gün: 20 Ölü...
 

Kerkük'te Kanlı Gün: 20 Ölü...

 
Bağdat'ta Bombalı Saldırı: 14 Öl...
 

Bağdat'ta Bombalı Saldırı: 14 Ölü...

 
Bush'tan İran'a: Nükleer Faaliye...
 

Bush'tan İran'a: Nükleer Faaliyetlerini Açıkla...

 
 
 
 

Türkmen Mezarlığı Üzerine Alışveriş Merkezi! -


Barzani'nin yönetimi altında bulunan ve bir Türk şehri olan Erbil'de Türk izlerini silmek için bölge yönetimi elinden gelen her şeyi yapmaktadır.

Son olarak uzunca bir zamandır yapmayı düşündükleri Ortadoğu'nun en büyük alışveriş merkezini, Türkmen mezarlıklarının üzerinde inşa etmeye başladılar. Konuyla ilgili, merkezi Erbil'de olan Türkmen Bağımsızlar Hareketi Başkanı ve Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu üyesi Kenan Şakir Üzeyirağalı 21.Yüzyıl Türkiye Enstitüsü'ne açıklamalarda bulunuyor.

- Geçtiğimiz günlerde Türk kamuoyunda Erbil'de büyük bir alışveriş merkezinin Türkmen mezarlığı üzerine yapıldığı yönünde haberler yer aldı. Bu haberlerin doğruluk derecesi nedir?

- Şimdi her şeyden önce, ilk önce şunu söylemek istiyorum: biz, Türkmen olarak bu projeyi destekliyoruz. Ortadoğu'nun en büyük alışveriş merkezi olması dolayısıyla şehrimiz için, yani Erbil için çok büyük bir avantajdır. Ancak, şimdi mesele bu değildir. Bilindiği gibi Erbil tarih boyunca bir Türkmen şehridir. Türkmen tarihi eserlerinden tutun da Türkmen mezarlıklarına kadar, bu bölgenin Türkmenlere ait olduğuna dair birçok elle tutulur kanıt vardır. Bunlardan en önemlisi de Türkmen mezarlıklarıdır. Erbil'de bulunan büyük Türkmen mezarlığı Osmanlı dönemine dayanan bir mezarlıktır. Hatta daha gerisi de vardır: Selçuklulardan kalmadır bu mezarlık. Benim büyük dedem Üzeyirağa'nın orada mezarı vardır. Mezar taşında yazılan tarih 1002 Hicri'dir. Şuanda 1428 Hicri'deyiz. 420 yıl önce ölen biri, orada en az 50-60 yıl yaşamıştır. Yani 500 yıllık bir Türkmen tarihini, kimliğini yok etme söz konusudur. Bu durumu biz defalarca dile getirdik. Birçok medya kuruluşu, Türk medyası da dahil, gelip Erbil'de çekim yaptılar. Mezarlığın büyük bir bölümü zaten tahrip ettiler. Yalnızca ortada bazı mezarlıklar, türbelikler kalmıştır. Onu da yok etmek istiyorlar. Bizim çağrımız şudur: kalan mezarlıklara dokunulmasın!

- Bu proje ne zaman başladı ve şu anda ne aşamada?

- 1995 senesinde bu projeyi fiiliyata dönüştürmeye çalıştılar. Ancak Kürtler o dönemde o kadar güçlü değillerdi. Biz de toplantılar, yürüyüşler yaptık ve projeyi durdurmayı başardık. Şimdi ise daha güçlüler ve bir otoriteleri var. Projeyi daha güçlü bir şekilde canlandırdılar. Proje ilerledi ve

Kısacası yayınlanan haberler doğrudur. İnşaat, Türkmen mezarlığı üzerine yapılmaktadır. Bunu zaten daha önce dile getirdik, Türk kamuoyunda. Birçok televizyon kanalına tanıklar ve görüntülerle anlatıldı.

- Bu konuda herhangi bir başvurunuz oldu mu?

 - Bizzat ben Sayın Vali Bey'e, Dışişleri Bakanlığı'na, Vakıflar Bakanlığı'na başvurdum. Ancak hiçbir şey elde edemedik.

 

- Hiçbir cevap gelmedi mi?

 - Evet. Çok net ifadeleri var: Bu proje olacak!

 

- Erbil'de bulunan Türkmenlerin son durum nedir?

- Türkmeneli bölgesinin hepsinin durumu birbirine bağlı, Telafer'den Mendeli'ye kadar. Bu coğrafyada Erbil var; Kerkük var; Tuzhurmatu var; Bayat köyleri var. Bu sıkıntılar her taraftan bize karşı söz konusu... Sadece millet olarak değil, Irak Türkmen Cephesi ve tüm Türkmen milleti, Irak toplumu bütünlüğü savunan bir millettir. O da neden? Bir soru işareti olur kafalarda; niye Türkmenler bu toprağa bu kadar bağlıdır? Şimdi güneyde Şii Araplar Irak'tan ayrılmak istiyor. Kuzeyde de Kürtler, ortada da Sünni Araplar... Yani bölünme doğudan batıya bir çizgi şeklinde bölünecektir. Türkmeneli bölgesi ise, kuzey batıdan güney doğuya doğru uzanan bir bölgenin içindeler. Bu takdirde Türkmenler de üç parçaya bölünmüş olacaklardır. Zaten milletimiz sadece bu bölgede değil, Irak'ın dört bir yanında Türkmen yaşıyor. Bunu da bizim tarihimiz, varlığımız ispat ediyor. Bizim koskoca 6 Beyliğimiz, Emirliğimiz var o topraklarda. Bizim varlığımız orada... Dolayısıyla biz bu toprağın bütün olarak kalmasını istiyoruz. Bu politika diğer tarafların projelerine karşıdır. Irak'ı bölen güçler bellidir. Şii kardeşlerimiz güneyde sözde bir Şii devleti kurmak istiyorlar. Kürt kardeşlerimizde kuzeyde zaten böyle bir altyapıyı hazırladılar. Toparlarsam, bizim sıkıntımız tüm Türkmeneli'nin sıkıntısıdır. Önceden, Saddam zamanında Araplaştırma politikası vardı. Şimdi ise kuzeyde bir Kürtleştirme politikası var. Bunun da en büyük kanıtı Erbil'dir. Erbil'i doldurdular; Erbil'i bitirdiler. Ama milletimiz bitmedi. Varlığını hala koruyor. Aynı planı, aynı senaryoyu şimdi Kerkük'te uygulamaya başladılar. Yüz binlerce insanı yurtiçinden ve yurtdışından Kerkük'e getirdiler, yerleştirdiler. Yani sıkıntımız bu şekildedir. Artı bu sıkıntılardan büyüğü ise koalisyon güçleriyle ilgilidir. ABD'nin projesine biz yardımcı olmadık. O taraftan da bize baskı geliyor. ABD doğruluğunu tespit etmek amacıyla tüm gruplara eşit mesafede kalmalıdır. Erbil bir Türk şehri olmasına rağmen destek verdikleri Kürtlerin başkentidir. Hatta bir de kalktılar Erbil'in ismini değiştirdiler, Havler yaptılar. Bu ismi değiştirdiklerini yasa olarak ilan ettiler. Ayrıca medyalarındaki konuşmalarda da, idarede de bu ismi kullanıyorlar.

 - Saddam'da zamanında Kerkük'ün ismini Tamim olarak değiştirmişti.

- Evet, Kerkük oldu Tamim; Erbil oldu Havler...

 - Son olarak şunu sormak istiyorum: Türkmenlerin, özellikle de Türkmen gençlerin peşmergeler tarafından sorgusuz sualsiz hapishanelere atıldığı söyleniyor ki bu da doğrulandı, bunun için herhangi bir şey yapılıyor mu ya da bu hapishanelerdeki Türkmenler mahkemeye çıkarıldı mı? Ne kadar süre orada kalıyor ve işkenceye uğruyorlar mı?

 

- Şimdi tutuklama sadece gençler için değildir. Bütün yaşlardan, özellikle Kerkük'te, direnişçilerle işbirliği yaptığı veya terörle işbirliği içinde olduğu bahanesiyle insanlar tutuklanıyor. Kerkük, Erbil ve Süleymaniye hapishanelerindeki durum böyledir. Biz insan hakları örgütlerine ve koalisyon güçlerine başvuru yapıyoruz. Avukatlarımız çalışıyor, ama maalesef olaylar devam ediyor. Bir sonuç alamıyoruz. Zaten sonucu nerden alırsınız; bir otoriteden. Otorite de Kürt hükümeti ve zaten onlar yapıyor bunları; olayları da inkar ediyorlar.

 (Röportaj: İnci Muratlı)

(21.Yüzyıl) 


Site İçi Arama

 

 
 
 
 

Terörü Kim Destekliyor?

Amerika  40
İsaril  6
Yerli İş Birlikçiler  2
Barzani  3
Hepsi  71
 

Gazete Manşetler

 

Röportaj

  Türkmen Mezarlığı Üzeri

 

Yorum Köşesi

Sende Yorum Yaz

 
 

Haber Arsivi

 
 

Tarihe Göre Haber Arayın!!!

  Örnek : ( 08.12.2007 )