SON DAKİKA :

Kerkük'te Kanlı Gün: 20 Ölü  | Bağdat'ta Bombalı Saldırı: 14 Ölü  | Bush'tan İran'a: Nükleer Faaliyetlerini Açıkla  | Malatya Katliamında Derin İlişkiler!  | Tıp Fakültesi'nin TUS Başarısı  | Sanığının Telefonu Kartal Savcısı'nın  | BAZI CADDELERE PARKMETRE UYGULAMASI  | Kentsel Dönüşüm Projesi görüşüldü  | İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ'NDE MUSİKİ   | ILS,15 Ekim de açılmış  |
 
 
 
  Malatya  |  Türkiye  |  Kerkük  |  Amerika  |  Spor  |  Terör  |  Sağlık  |  Irak  |  Kültür Sanat  |  Eğitim  |  Politika  |  Ana Sayfa İletişim
 
 
 
 
 
 

Kentsel Dönüşüm Projesi görüşüldü  

“KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KİMSE MAĞDUR EDİLMEYECEK”

  Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Eren ile Muhtarlar, Belediye tarafından Malatya’ya ve mahallelere yapılan hizmetlerden dolayı Belediye Başkanı H.Cemal Akın ile emeği geçenlere teşekkür ettiler.

 

 

Halk Günleri, Mahalle ve Esnaf Gezileri’nin yanı sıra sivil toplum örgütleriyle de toplantılar yapan Belediye Başkanı H.Cemal Akın, Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Eren ve Muhtarlarla bir araya geldi.

 

4 Aralık Salı günü Şelale Kafe’de düzenlenen toplantıya Belediye Başkanı H.Cemal Akın’ın yanı sarı Belediye Başkan Yardımcıları, Daire Müdürleri, Şirket Genel Müdürleri ile birlikte Muhtarlar Dernek Başkanı Mustafa Eren ve 50 dolayında muhtar katıldı.

 

Başkan Akın’a Teşekkür…

 

Toplantı başında kısa bir konuşma yapan Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Eren, geçtiğimiz yıl yapılan yoğun doğalgaz şehiriçi şebeke çalışmaları nedeniyle bazı sorunlar yaşandığını, ancak bu sorunların bu yıl yaşanmadığını belirterek, bu doğalgaz ve akabinde yapılan asfaltlama çalışmalarından dolayı Belediye Başkanı H.Cemal Akın ile diğer emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Eren, Belediye tarafından yapılan önemli bazı çalışmalara da değinerek, bu çalışmaların Malatya için önemli olduğunu belirtti.

 

Muhtarlarla 2007 yılının son toplantısını yaptıklarını belirten Belediye Başkanı H.Cemal Akın ise Malatya Belediyesi olarak Muhtarların verdikleri bilgiler doğrultusunda hizmetlere yön verdiklerini söyleyerek, muhtarlara teşekkür etti.

 

Malatya Nüfusu’nun % 80’inin Yaşadığı Bölgeye  Doğalgaz Boruları Döşendi…

 

Başkan Akın, doğalgazın Malatya’ya yapılan hizmetlerin en önde gelen hizmetlerden birisi olduğunu belirterek, Malatya nüfusunun yüzde 80’inin yaşadığı 42 mahalleye doğalgaz borularının döşendiğini söyledi. Geçtiğimiz yıl beklemede kalan vatandaşların, doğalgazın avantajlarını görünce bu yıl yoğun bir talep gösterdiklerini ve bundan dolayı bir sıkışıklık yaşandığını belirten Akın, “İlgili firma diğer illerden teknik eleman getirerek bu sıkışıklığı gidermeye çalışıyor” dedi.

 

Doğalgaza abone olanların şu anda 27 bine ulaştığını ve yılsonu itibariyle bu rakamın 35 bin dolayında olacağının tahmin edildiğini kaydeden Başkan Akın, önümüzdeki yıl da Malatya’nın büyük bir kısmının daha doğalgazı kullanmaya başlayacağını belirtti.

 

Doğalgazın çok ekonomik ve çevre dostu bir yakıt olduğunu da belirten Başkan Akın, hava kirliliğinin geçen yıllara göre azaldığını, bu kirliliğin önümüzdeki yıllarda ise tamamen azalma noktasına gelmesinin beklendiğini söyledi.

 

Tevfik Temelli’de Yol Genişletme Çalışmaları…

 

Tecde’ye ilk defa bir Kültür ve İş Merkezi yapıldığını kaydeden Başkan Akın, Dede Korkut Parkı karşısına Kültür Bakanlığı, Malatya Valiliği ve Malatya Belediyesi tarafından müşterek yapılacak olan Kültür Sarayı’nın temelinin de en kısa zamanda atılacağını söyledi.

 

Yapılacak olan bu Kültür Sarayı projesi kapsamında burada yol genişletme çalışmalarının yapıldığını, yol genişletme sırasında kaldırılan bazı ağaçların da bazı basın yayın organları tarafından haksız bir şekilde eleştirildiğini söyleyen Akın, “Yol içerisinde kalan dut ağacının yaşaması mümkün değil. Biz bu hususun değerlendirmesini ve takdirini değerli hemşerilerimize bırakıyoruz” dedi.

 

Sümerpark ve Belediye Binası…

 

Sümerpark inşaatının bitme aşamasına geldiğini, önümüzdeki ilkbahardan itibaren vatandaşların burayı kullanabileceğini söyleyen Başkan Akın, şu anda dağınık binalarda faaliyet gösteren Belediye birimlerinin ise, önümüzdeki yıl bitecek olan Yeni Belediye Binası’na taşınarak bu dağınıklıktan kurtulacağını bildirdi.

 

Muhtarlara Teşekkür…

 

Meyvecilik Araştırma Arazisinin Malatyalılara kazandırıldığını da kaydeden Başkan Akın, böyle önemli bir arazinin Malatya Belediyesi’ne devredilmesi sırasında kendilerine büyük destek veren muhtarlara teşekkür etti.

 

Malatya Yüzde 50 Büyüyecek…

 

Pütürge yol ayrımından, Akçadağ yol ayrımına, Beydağı eteklerinden Karakaya Barajı’na kadar olan bölgede imar planı çalışması yapmak istediklerini belirten Başkan Akın, bu konuda hukuken sorunlar çıktığını, bunun üzerine sadece Beydağı eteklerinde imar çalışması yaptıklarını ve bu projenin de 2008 yılı başlarında bitmesinin beklendiğini söyledi.

 

Malatya’nın bugüne kadar 120 bin dönüm dolayında imarlı alanının bulunduğunu, kendilerinin Beydağı eteklerinde 60 bin dönümlük alanı imara açacaklarını belirterek, bu durumda Malatya’nın yüzde 50 oranında büyüyeceğini ve bunun da Malatya’da 1.5 – 2 milyon insanın barınabileceği anlamına geldiğini bildirdi.

 

Kentsel Dönüşüm Projesi…

 

Düzenli şehirleşme açısından büyük önem taşıyan ve Malatya’da da uygulanacak olan Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında da bilgiler veren Belediye Başkanı H.Cemal Akın, bu proje kapsamında vatandaşların mağdur olmayacağını söyledi.

 

Başkan Akın, Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 6-7 mahalleyi kapsayan 2 bin dönümlük alanda yapılacağını belirterek, bu bölgede 4 bin dolayında gecekondu olduğunu ve buraya TOKİ tarafından 10 bin dolayında konut yapılacağını söyledi.

 

Yapılacak olan 10 konuttan 4 bin konutun gecekondu sahiplerine verilmesinin planlandığını söyleyen Akın, bu evlerin bahçeleri ve üzerindeki yapıları ile birlikte değerinin belirleneceğini, belirlenen bu değerin, yapılan TOKİ konutlarının bedelinden düşüldükten sonra geri kalanının 180 ayda vatandaşlardan alınacağını belirtti.

 

Başkan Akın, “Önce Belediyemizin arsasına veya TOKİ’nin belirlediği bir yere konutlar yapılacak, yanındaki gecekondu sahipleri buraya nakledilecek, sonra da nakledilen gecekondular yıkılarak yerine yeni ve modern konutlar yapılacak. Bu sistem böyle kademeli olarak devam edecek ve hiçbir vatandaşımız mağdur olmadan, modern, güzel evlere taşınacaklar” dedi.

 

Dünya çapında çok önemli ve güzel olan bu hizmetin bazı menfaatçiler tarafından vatandaşlara yanlış aktarıldığını da kaydeden Akın, bu sistemi Belediye’nin yanı sıra muhtarların da vatandaşlara anlatmasını istedi.

 

Muhtarlar Mahalleleri İle İlgili Sorunlarını İlettiler…

 

Belediye Başkanı H.Cemal Akın’ın konuşmasından sonra mahalle muhtarları sırasıyla söz alarak, Mahalleleri ile ilgili sorunları Belediye Başkanı H.Cemal Akın’a iletirken, Başkan Akın, bu sorunların aciliyet sırasına göre imkanlar dahilinde çözüleceğini söyledi. Muhtarlar ayrıca Mahallelerine ve Malatya’ya yapılan hizmetlerden dolayı Başkan Akın’a teşekkür ettiler.

 

 

Bu Haber 6 defa okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 05.12.2007

  HABER HAKKINDA BIRAKILMIŞ YORUMLAR                                            |   YORUM YAP
 
  DİĞER HABERLER
· Uyuşturucu Nakletmek Suçuna  
· Cinsel İstismara 9 Yıl 2 Ay Hapis Cezası  
· Çocuk Yuvası Davası Ertelendi  
· Amerikalı karıştı yine  
· Alacak Kavgasında 3 Kişi Yaralandı  
· Malatya'da Fuhuş Operasyonu  
· Teşvikten Azami Ölçüde Yararlanın  
· GÜREŞ TAKIMI NAMAĞLUP ŞAMPİYON  
· Engellilerden Başkan Akın’a ziyaret...  
· Peşmergelerin Zulmü  
· Şire Pazarını Malatya'ya Yakışır hale gelecek  
· İlk Sınır Ötesi Operasyon Yapıldı  
· 1 Aralık Dünya AIDS günü  
· Irak Türkmenleri önemli bir faktördü  
· Kerkük'te iki Türkmen şeyhi suikaste uğradı  
· Pkk Geçemez  
· Müslümanların Çilesi Bitmiyor  
· ABD ve DTP'nin yediği içtiği bir  
· Akçadağ'da Mermer Rezervi  
· Eroinler 'Ateş'lendi  

Site İçi Arama

 

 
 
 
 

Terörü Kim Destekliyor?

Amerika  40
İsaril  6
Yerli İş Birlikçiler  2
Barzani  3
Hepsi  71
 

Gazete Manşetler

 

Röportaj

  Türkmen Mezarlığı Üzeri

 

Yorum Köşesi

Sende Yorum Yaz

 
 

Haber Arsivi

 
 

Tarihe Göre Haber Arayın!!!

  Örnek : ( 07.12.2007 )